Bolečinam v križu lahko rečemo tudi bolečine v ledvenem delu ali uradno: bolečine v spodnjem delu hrbta (BVSDH). Veliko imen ima težava, ki je vodilna v svetu v tem, da predstavlja glavni vzrok zmanjšane zmožnosti vsakega posameznika.
Ste vedeli, da se BVSDH pojavi v katerikoli starosti in da jo vsaj 1x v življenju doživimo skoraj vsi?
V letu 2020 je imela vsaj 1 oseba od 13 BVSDH - se pravi vsaka 13.oseba? To predstavlja kar 60% povečanje v primerjavi z letom 1990 (tako veliko povečanje v samo 30ih letih).
Neverjetno, koliko zanimivih informacij. Do najbolj pikantnih pa še pridemo… Zanimivo je tudi razmišljanje, zakaj je prišlo do takšnega povečanja BVSDH v zadnjih 30-ih letih.
Po nekaterih raziskavah sodeč naj bi med razlogi za BVSDH na prvem mestu pomembno vlogo igrala genetika, na drugem sedeče delo več kot 6 ur na dan in na tretjem stres.
Sedeli smo tudi včasih, a ne tako dolgo na enkrat. Z izboljšanjem tehnologije, računalnikov, grafike, povečanih pritiskov in končnih rokov na delovnem mestu, je prineslo tudi večurno sedenje (brez odmora, premika). Zatopljeni smo v ekrane, podatke, dve uri dela na računalniku mine, kot bi mignil. In niti časa ni, da bi pomislili, da bi se morali malo premakniti. Včasih je bil človek prisiljen vstati, iti po pošto, odnesti dokumente v omare, v fascikle, v arhiv. Danes imamo vse to na računalniku - ni potrebe po tem, da vstanemo. Včasih si je oseba lahko vzela 5 minut odmora, šla na zrak, se sprehodila po podjetju, brez, da jo je kdorkoli obsojal. Danes so take stvari nemogoče. Danes se iz služb prihaja v utrujenem, izčrpanem stanju, zato je običajno tudi popoldan zelo malo gibanja - opravimo le kar je nujnega.
Stres pa je nekaj, kar se je v zadnjih desetljetjih enormno povečalo. In ne le na delovnem mestu. Tudi v privatnem življenju ga je na tone.
Tako ima gibanje in obvladovanje stresa velik pomen pri BVSDH.
Gremo še malce nazaj k statistiki in osnovnim informacijam. 90% primerov BVSDH je NESPECIFIČNIH - to pomeni, da ni mogoče najti samo en vzrok za bolečino (npr., da bi bil krivec za bolečino le sklep, ali le medvretenčna ploščica, ali le ligament ali mišica). In v večini teh primerov ne gre za neko resno ali specifično bolezen.
Kdaj pa v primeru BVSDH poiskati pomoč?
Sama vedno svetujem, da ob bolečini, poškodbi pridete čim prej k fizioterapevtu. Več o tem si lahko preberete v mojem prejšnjem blogu “Kdaj k fizioterapevtu?”
Zakaj tako svetujem?
Kot prvo, ker smo fizioterapevti v sodelovanju z drugimi strokovnjaki najboljši naslov za rehabilitacijo. Kot drugo, ker vam bomo po strokovnem pregledu s svojim znanjem in izkušnjami pomagali najbolje, kar znamo. Velikokrat vam bomo že takoj omogočili lažje gibanje, zmanjšali bolečino, izboljšali gibljivost, vam dali uporabna navodila za naprej. V kolikor bomo ocenili, da vam ne moremo dovolj pomagati le s fizioterapijo, vas bomo ustrezno usmerili k drugemu strokovnjaku (ortopedu, fiziatru, nevrologu, osebnemu zdravniku…).
V kolikor se ne odločite ali niste sigurni, kdaj se pridete pokazati, pa vseeno pri BVSDH upoštevajte naslednje:
- če bolečina vztraja 2-3 tedne ali se še poveča
- skrajni čas, da nas obiščete pa je, če bolečina ostaja enaka še po 6 tednih, da ne pride do KRONIČNEGA stanja, ki pa lahko pomembno vpliva na kakovost življenja.
Zakaj toliko navijam, da pridete do strokovno usposobljenega fizioterapevta čim prej?
Ker vam res lahko hitro pomagamo. Prej, kot pridete, v krajšem času vam lahko pomagamo. Določene situacije lahko rešimo že v terapiji, dveh.
In po zadnjih podatkih iz leta 2023 (vir: ZFS) je zaradi težav s križem povprečna odsotnost z dela trajala 78,45 dni (kar je več kot 2 meseca!!). Najkrajša pa kar 22,30 dni.
In veste, kdaj je taka oseba dobila prvi termin za fizioterapijo preko javnega zdravstvenega sistema?
Povprečne čakalne dobe na dan 6.8.2024 za fizioterapijo v javnem zdravstvenem sistemu (Vir: Zfs in Nijz preko portala ezdrav-cakalne dobe):
- redno 321,2 dni
- hitro 261,7 dni
- zelo hitro 87,4 dni
Najhitreje, ko je bila že nazaj v službi. Tisti, ki pa so dobili napotitev na fizioterapijo pod redno, čakajo skoraj leto dni!
Vidimo, da moramo NUJNO poskrbeti zase!
Se nadaljuje…
Comments